TAL kevadine reis 2019

 

Tartu Arstide Liidu kevadine väljasõit  viis bussitäie huvilisi  Võru- ja Setumaale. Eesti kaguosa paistab silma künkliku maastiku, järvede rohkuse  ja rikkaliku  rahvakultuuriga. Meie reisil oli giidiks  Kauksi Ülle – tunnustatud Võru-  ja Setumaa  kultuuri ja emakeele hoidja, luuletaja, põline võrumaalane (sündinud ja koolis käinud Rõuges).

Oma juttu elavdas ta kohaliku elu  juhtumiste ja legendidega. Võrukeelsest kõnelemisest tuli siiski üle minna  eestikeelsele, et olla kõigile arusaadav. 

Esimene peatus oli kaunis  Rõuge  Ööbikuorus. Maalises  ürgorus Liinjärve kaldal kõrgub  omanäoline  vaatetorn - Rõuge  Pesapuu- meenutades puud,  millel on kaks linnupesa. Vaatetorni kõrgus on 30 meetrit  ja sellelt avaneb suurepärane vaade ümbritsevatele  järvedele ( Kaussjärv, Suurjärv), mäenukkidele ja nende vahel olevatele värvikatele majadele, viies mõtte Bullerbyle. Ööbikuoru Villa  hubases kohvikus  nautisime  hommikukohvi. Rõuge kirikus saime osa  laste emadepäeva kontserdist.

Võrumaalt on UNESCO  vaimse kultuuripärandi nimekirja kantud rikkalik suitsusauna kombestik. Mooska talus kohtusime suitsusaunakultuuri eestkõneleja Eda Veerojaga, tegime ringkäigu saunades, maitsesime ja ostsime kaasa suitsusauna liha. Perenaine on visa järjekindlusega saavutanud tegevusloa, milleks tuli ehitada  spetsiaalne suitsusaun (metallriiulid  ja muu  vastav sisustus).

Oma saunarituaalides tuleb eelkõige aeg maha võtta. Umbes  kolmetunnisel saunaskäigul kasutatakse ravimtaimi, lausumisi ja muid rahvapärimusi.

Lõunaks jõudsime Obinitsa külasse.   Taarka Tare Köögikõnõ  on  seto rahvustoidu restoran, mis esindab väärikalt  kohalikku söögikultuuri. Restoran asub  100-aastases seto kindlustalus – siin on  stiilsed väravad, kodune ja hubane  interjöör ( pühasenulk, seto ahi lesoga). Talu õues toimusid    teater „Vanemuine“ suveetendused  „Taarka“.  Perenaine – põline  seto – Hõrna Rieka – kostitas meid ehedate rahvusroogadega – kartulikorbid, sõir.

Piusa heledast liivakivist koopad on tuntud ammust aega.  Siin on kaasaegne külastuskeskus , kus näidatakse filmi koobaste tähtsatest elanikest – nahkhiirtest. Giidi saatel saab siseneda koobastesse, kus kunagi kaevandati liiva. Piusas asub savikoda, mille omanäolisest  keraamikast  saab  endale sobiva  kaasa  valida. 

Reis lõppes Obinitsa Seto Ateljee Galeriis, mis on sisuliselt külastuskeskus. Meid võttis vastu Evar Riitsaar – seto kunstnik, kes on  teinud hõbeehteid, maalinud ja on  valitud  kolmel korral Setumaaa Kuningriigi ülemsootskaks. Koos abikaasa  Kauksi Üllega moodustavad nad  Setumaa  kultuuripärandi  hoidjate tulihingelise paari.

Kauksi Ülle esitas meile  oma võrukeelse  luuletuse „Imäpuu“, mis sellel aastal pälvis Juhan Liivi luuleauhinna.  Toredaks  üllatuseks  oli rahvarõivaste tutvustamine.  Kauksi Ülle pani „seto rõivile“ reisiseltskonna  ühisel  otsusel  sünnipäevalapse  Ene Jentsi, kes modellina esines  suurepärase seto naisena. 

Kõrvalasuvast Kunstizaalist saime kaasa osta kohalikke käsitööesemeid, meenutamaks   ilusat Eestimaa piirkonda, kus elavad oma kultuuri  ja keelt hoidvad inimesed.

Tore on tõdeda, et kõikides aegades on osatud jääda  iseendaks. 

 

Jutu autoriks on Sirje Hanson

 

Fotod: Ene Anijalg, Sergey Larin ja Anne Krips.

 

 

 

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.