Tartu Arstide Liidu sügisreis Valgamaale 11.10.2014

Üks kaunis sügispäev Valgamaal

11. oktoobril sai teoks järjekordne Tartu Arstide Liidu väljasõit, seekord siis Valgamaale. Kaunis sügisvärvides Eestimaa, kena sügisene ja veel soojapoolne ilm soosis igati meie reisi ja toredaid muljeid sellest.

Sõitsime Elvast läbi ja olimegi Elva paisjärve ääres 134 aasta vanuse Hellenurme vesiveski juures. Veski on ehitatud 1880. aastal Middeldorffide poolt. Veski sisustus pärineb 1930. aastast. Veski on näinud mitmeid aegu, saanud kannatada, vahetanud peremehi, kuid lõpuks siiski saanud Mae Juske, oma vanaisa õigusjärgse omaniku, omandisse. Veskiemand Mae avab turbiini, veski käivitub veejõul ning viljaterade jahvatamine toimub läbi võimsa veski nelja korruse. On tunda mõnusat teraviljajahu lõhna. Veskiemand seletab ja demonstreerib kogu jahvatusprotsessi käiku. 2013. aastal avatud Leivakojas tervitab meid hommikukohv värske maaleiva ja hõrgu õunakoogiga.

Meie tee viis edasi läbi armsa Tõrva linna Helme ordulinnuseni. Linnuse vanad müürid, millest tänaseks on säilinud üsna vähe, on arvatavalt pärit 14. sajandist. Linnus on näinud paljusid sõdalasi, võimalik, et siin võis asuda ka eestlaste muinaslinnus. Linnuse all vuliseb Arstiallikas, mille vesi olevat rohuks seitsmele tõvele. Julgemad ja nooremad ületasid vallikraavi ja uudistasid Helme liivakivikoopaid.

Edasi viis tee müstilise ja võimsa juugendstiilis ehitatud, umbes saja aasta vanuse Taagepera lossi juurde. Mõisa viimane omanik Hugo Ferdinand Bernhard von Stryck lasi lossi ehitada 1907. aastal kahe varem mahapõlenud puulossi asemele. Siseneme läbi monumentaalse väravahoone ja meie pilku köidab võimas 40-meetrine peatorn, rohked viilud, rõdud ja toekad korstnapiibud. Lossi väärikust ilmestab kaunis park. Välisarhitektuuris on hoone vaba peaaegu igasugusest sümmeetriast. Juugendi ekstravagantne, arhailine, veidi raksepärane, isegi kõhedust tekitav käsitluslaad avaldub ka siseruumides. Legendi järgi olevat mõisaproua Anna Sophie armastanud väikesel rõdul vesipiipu suitsetada, sellest ka tornitippu ehtiv poolkuu. Nõukogude ajal oli siin tuberkuloosihaigete sanatoorium, edasi vanadekodu. Tänaseks on loss juugendstiilis renoveeritud, alates 2003. aastast on ta avatud külastajatele. Siin asub hubane hotell ja restoran, Hugo saalis on võimalus konverentse pidada, ja mis veel tähtis, loss olevat üks parimaid pulmapeopaiku Eestis.

Järgnes Eestiga seotud kuulsaima Vene väejuhi, kindralfeldmarssal Michael Andreas Barclay de Tolly mausoleumi külastus Helme vallas. Kuulus vürst, Šoti juurtega balti aadliperekonnast põlvnenud Vene väejuht (1761–1818), osales kartmatu suurjuhina sellistel olulistel sõjakäikudel nagu Vene-Türgi, Vene-Rootsi sõda ning etendas olulist rolli sõjas Napoleoni vastu. Mausoleumi laskis oma abikaasa mälestuseks ehitada tema lesk, Helene Eleonore Auguste Barclay de Tolly. Mõlemate sarkofaagid on hauakambris originaalkujul säilinud tänaseni. Praegu kuulub hauakamber muuseumi kompleksi.

Edasi uhke Sangaste lossi külastus. Ajalooürikud mainivad Sangaste mõisa juba 1272. aastal. Siinne ajalugu meenutab paljusid mõisaomanikke. Viimaseks omanikuks oli rukkikrahvina tuntud Friedrich Georg Magnus Berg (1845–1938), kes oli baltisaksa päritolu, kõrgelt haritud põllumees (õppis Pariisis, Inglismaal, Šotimaal), sordi- ja tõuaretaja ning leidur. Tema poolt on rajatud suur ja huvitav dendropark. Ta oli olnud Barcly de Tolly adjutant ning Soome kindralkuberner. Suure isiksusena oli ta säilitanud sooja ja hooliva suhtumise oma alluvatesse. 28-aastase noore mehena koju naasnuna, alustas ta lossi ehitamist. Eeskujuks sai „tuudorlik“ Windsori loss. Lossi peasissekäiku rõhutab väravatorn, mille all on kaarsambaile tuginev varikoda oma erilise akustilise efektiga. Punase telliskivi lossi uhke silueti loovad erikujudega tornid, treppviilud, ärklid, klaaskatusega talveaed. Sisearhitektuur on omapärane ja huvitav. Siinses kõrges gootilikus ballisaalis võib ette kujutada uhketes ballitualettides tantsijaid. Loss on näinud kõiksugu aegu – Nõukogude algusaastail kasutati lossi heinaküünina, ja hobusetallina, hiljem pioneerilaagrina. Tänaseks on lossi peremeheks Sangaste vald, kes hoolitseb lossis oleva hotelli ja restorani käekäigu eest.

Reis oli igati meeldejääv. Õnnestumise eest kandsid hoolt Tartu Arstide Liidu tubli sekretär Anne Krips ja Valgamaast eriliselt innustunud giid Tuuli Merimaa.


Reisikaaslaste nimel tänu tundes
Marja-Liis Mägi

 

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.