Väljasõit Pihkva oblastisse - 30.09.2011

30.sept.-01.okt. toimus Tartu AL järjekordne sügisene väljasõit, seekord lausa välismaale.

Kogu programm oli tihe ja põhjalikult korraldajate poolt ette valmistatud, mille eest neile tänud.

Esimene peatus oli Petseris, kus imetlesime vaateid kloostrile vaateplatvormilt ja tegime ringkäigu ka kloostris sees. Väga hea ülevaate kloostri ajaloost andis giid Aleksandra, pärit Pihkvast.Tema jäi meie saatjaks terve reisi vältel, olles tõeline pärl, kes valdas materjali ja luges peast Pushkinit igal sobival võimalusel.

Järgmine peatus oli Irboskas, kus käisime kindluse varemetes ja imettegevatel allikatel, mille vesi aitab kõikvõimalike hädade korral. Terve tee allikateni oli palistatud müügilettidega, kus oli väga ilusaid kudumeid ja puunikerdusi. Tagantjärele võib öelda, et kõige rohkem ja kõige suurem valik.

Edasi sõitsime Pihkvasse, kus ööbisime Olginskaja hotellis. Olga on Pihkva kaitsepühak.Öömaja oli päris normaalne, ka hommikusöök /nuga-kahvel igaühel/.Viimane mälestus Venemaast oli selline, et nuga tuli küsida kassapidaja käest / see oli muidugi 20 aastat tagasi/.
Pihkva oma 200 000 elanikuga on meie mõistes suur linn ---- laiad tänavad ja alleed, rohkesti uusi suuri maju, palju rohelust ja ka lilli.Keset linna seisab endiselt Lenini kuju. Kreml on hästi restaureeritud, korras, puhas ja lillerohke.Eriti ilus oli õhtul vaade sillalt valgustatud Kremlile.
Käisime ekskursioonil ka Pihkva linnahaiglas, kus peaarst oli korraldanud kohtumise kohalike arstidega. Nii mõnigi oli Eestis käinud ja kursis meie eluga. Nende arvates on nad meist maha jäänud umbes 20 aastat. Nii võib öelda küll pärast haiglas tehtud ringkäiku. Nende põhipalk / bruto / ilma lisadeta on 130 EUR. Sellega äraelamine tundub tõelise vene imena.

Pihkvas on ka kaks konsulaati – Eesti ja Läti ühes majas. Kasutasime võimalust teha visiit Eesti konsulile, kes oli ametis olnud alles kolm nädalat.
Meie põhieesmärk oli käia Pushkiniga seotud paikades.Kõigepealt käisime Trigorskoje mõisas, kus ta viibis külalisna väga sageli, ja siis Mihhailovskoje mõisas, mis oli ta elukohaks.Mõlemad mõisad on hästi restaureeritud, palju on alles Pushkini-aegseid esemeid , maale ja mööblit.Mõisate ümbrus --- pargid, alleed ja tiigid on hästi korrastatud, rohkesti on lilli.Vaated ümbrusele on tohutult avarad ja lummavad, tõeline inspiratsiooniallikas loomingulistele inimestele.Mõisaid külastas päevas 800-900 inimest.

Järgmine peatus oli Pushkinskije Gorõ, kus asub Svjatogorski klooster mäe otsas, mille jalamil on Pushkini skulptuur ja kloostri kõrval tema haud, mis oli üle külvatud lillebukettidega.

Ja algaski tagasisõit. Piiri ületamine toimus sujuvalt, pagas valgustati läbi nii minnes kui ka tulles. Minnes käis ka arst bussis, tagasi tulles vaadati ka mõne koti sisse, aga üle kahe tunni ei kulunud ja probleeme ei tekkinud.

Jäime kõik reisiga rahule. Õnneks oli ka ilus ilm kõrgemal pool kokku lepitud, see lisas kulda kõigile vaadetele.

Jääme ootama uusi huvitavaid reise.

Heidi-Õie Jürjenson
Tartu AL liige

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.