Valgamaa - 21.05.2011

Tartu Arstide Liit maikuisel Valgamaal

Meie neljateistkümnenda kevadväljasõidu sihtkoht oli seekord kaunis Valgamaa. Vedas ka imekena päikeselise ja sooja ilmaga.
Esimese peatuse tegime Pukas Soontaga külas väikese Emajõe kaldal Greete palkmotellis kus ootas kuum kohv ja koduselt lõhnav rabarberi plaadikook. Puhkeala oli muljetavaldav. Mesilasekärge meenutav sakilise kujuga ümarpalkidest ehitis toetub võimsale maast katuseni küündivale jämedale 200-aasta vanusele männipuust tugipalgile. Meie fotoaparaadid leidsid kohe rakendust!
Valgamaa tuntuima giidi ja Valga Muuseumi juhataja Esta Metsaga külastasime Valga linna kalmistul kahte lähestikkupaiknevat kuid erinevat mälestist – tagasihoidlikku Eesti langenud sõjameeste puhkepaika ja uhket nõukogude punasõdurite memoriaali.
Huviga kuulasime giidi juttu Valga Muuseumi ajaloost. Hoone projekteeris üks esimesi eesti soost arhitekte Georg Hellat. Algselt asus siin „Säde” seltsimaja ja aastatel 1911 – 1942 tegutses siin linna teater. Nendel aastatel oli kultuurielu Valgas väga elav. Praeguses muuseumi fondides on üle 70 000 museaali. Mitmed kolleegid otsustasid siia omal käel tagasi tulla ja lähemalt väljapanekutega tutvuda.
Ehtsat maatoitu pakuti meile Maseri talus. Siin said lapsed uudistada taluloomi ja vaadata nendega tegelemist.
Eriliselt on meelde jäänud külaskäik Metsamoori tallu Mihkli külas. Tema okslik õuevärav käib külaliste jaoks alati pärani valla. Saime osa Metsamoori pere toimetamistest ja ununenud oskuset olla loodusega kooskõlas. Viibisime loitsukeldris ja võtsime osa loitsmise rituaalist, rüüpasime raudrohu ja melissi lillevett, peale hammustasime ürdikoogikesi võilillemeega. Praegu on eriti kasulik meenutada Metsamoori tarkuseteradest seda, et hobumadara varre mahl leevendab sääsehammustust.
Paljud lubasid siia tagasi naasta, et mõtiskleda looduse osaks olemise üle ja ammutada Metsamoorilt vanarahva tarkusi.
Õhtu eel jätkus kõigil veel energiat ja tahet tutvumiseks Karula rahvuspargiga. Siinne maastik on äärmiselt vahelduv ja kaunis. Tornimäe vaatetornist avanesid kaugele rohked kuplid, seljakud, mõhnad. Need vaheldusid orgude ja nõgudega - täis järvekesi ja soosilmi.
Läbisime ligemale 5 kilommeetrise Ähijärve Looduskeskuse matkaraja , peatudes korraks hinge tõmbama salapärase Ähijärve kaldal.

Tartusse jõudsime hilisõhtul reipana ja elevil kauni matkapäeva muljetest.

Milvi Topmann
Tartu Arstide Liidu liige

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.