Soomaa - 02.09.2010

Sügisväljasõit Soomaale!


Vaatamata paksule udule, oli erakordselt suur seltskond arste võtnud ette reisi Pärnu ja Viljandi maakonna piirialale rabade ja lamminiitude vahele, haruldasse ja omapärasesse Soomaa rahvusparki. Põhjaliku ülevaate viiendast aastajast, rippsildadest- ja ühepuulootsikutest (haabjatest) ning piirkonna elanike elust-olust andis nähtud film rahvuspargi külakeskuses. Soomaa rahvuspark on muutunud populaarseks nii loodushuvilisele rändajale kui lihtsale pühapäevamatkajale. Ka meie seltskond jagunes gruppidesse ning koos giididega suundusime Riisa rabasse nautima maalilist maastikku ning ilusat ilma.

Giidide eestvedamisel tutvusime selle piirkonna kahe suurema ja uhkema mõisa ning nende valitsejate ajalooga: Suure-Kõpu ja Heimtalis. Saime teada, et Suure-Kõpu mõisa viimane mõisaomanik oli Alfred-Georg-Alexander von Stryk ja et nende suguvõsale kuulus üle 21 mõisa! Mõis võõrandati 1919a., täna asub mõisas Kõpu põhikool.

2003. aasta kevadel avati osa mõisa esindusruumide maalinguist, täna saab näha väga kaunilt ja luksuslikult restaureeritud mõisa Cicero maja seinamaalingute koopiatega. Ajaloolased väidavad, et Kõpu mõisahoone on väga sarnane Tartumaal samal ajal püstitatud ja sama arhitekti kavandatud Kuremaa mõisahoonega. Eks vaadake ise järele!

Heimtali mõis paikneb Raudna ürgoru kaldal Viljandist 10 km kaugusel Pärnu suunal. Alates 1932. aastast asub mõisahoones Raudna Põhikool. Mõis oli Siversite suguvõsa käes 1789. aastast kuni maareformini. Maakivist välissein on jaotatud 16 tahuks, täna asub selles spordihoone. Samuti väärib vaatamist 1858. aastal valminud, tänaseks oskuslikult restaureeritud nelja ümara nurgatorniga e. tõmbelõõriga maakividest juustukoda, mis mõningate arvamuste järgi on olnud kasutusel ka viinaköögina.

Reisi lõpetuseks astusime sisse Anu Raua koduloomuuseumi, mis asub Heimtali vanas külakoolimajas. 1864. aastast pärit kaunis maakiviehitises on võimalus tutvuda täiusliku koguga rahvusliku käsitöö näidistest, näha vanu majapidamistarbeid ja aastatetagust klassitoa sisustust. Laste mängutoas leidsime hulgaliselt kindamustris kootud põrsaid, kasse jm koduloomi.

 

Vivika Adamson

Tartu AL eestseisuse nimel

 

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.