Järvamaa - 29.05.2010

Kevadine Järvamaa

Heaks traditsiooniks saanud kevadväljasõit, seekord juba 13-s, tõi meid Türi linna. Täis rohelust, madalate ja hoolitsetud kaunite kodude, tänavatega. Vabriku puiesteel paistis kohe silma armas madal majake, kus paikneb Eesti Ringhäälingu muuseum. Noor ja pühendunud giid Tarmo Kannik tutvustas meile ringhäälingu ajalugu esimestest saatekatsetest kuni tänapäevani. Kuulasime häält, mis teeb vana „kõvasträäkija“, kuidas tegi reportaazi raadioonu Felix Moor, käivitada eetrisegajat, proovida saatejuhi tööd, panna pilti näitama Nipkowi kattega televiisoris. Ajanappuses jäi tegemata ühine kuuldemäng, mida oleks saanud kodus interneti teel kuulata. Paljudgi lubasid sinna tagasi minna juba koos pere või sõpradega, et lavastada kuuldemäng.

Kiigatud sai ka samas majas olevasse linna muuseumisse, mis eksponeeris Türi linna ja kihelkonna arengut läbi siin toimunud ettevõtete ja inimeste.

Väike bussisõit viis meid Roosna-Allikule kunagise Stackelbergide mõisasse. Alates 1924 aastast kuni tänase päevani tegutseb seal kool. Selle sajandi alguses tegi põhikool läbi restaureerimiskuuri. Eriliselt väärib vaatamist ja imetlust aktiivselt toimivas koolis roosa ja sinine saal, kus seinu ehivad stukist modelleritud trofeekimpud, roosipärgade ning draperiiga kaunistatud medalhonid allegooriliste putofiguuridega. Mõisat tuvustas kaunis mõisaproua rüüs Leili Valdas.

Esialgse reisiplaani kohselt olime nõus läbi kõndima Kodru rabamatkaraja, kuid sealse piirkonna giidi soovitusel, otsustasime siiski rohketele sääskedele end söödaks mitte pakkuda.

Matka asenduseks otsustati üle vaadata Eesti Piimadusmuuseum Imaveres. Hoone läbi kahe korruse tutvuti piimandusalase tegevuse algusest mõisameiereide näol ning piimanduse arengust taludes XIX sajandi lõpus ja XX sajandi alguses. Välja oli pandud taludes kasutusel olnud puidust piimatöötlemisseadmed, aga ka hiljem kasutusele võetud metallist koorelahutajad ja võimasinad. Reisiseltskonna mõnusat kiitust sai muuseumi õue müürimaalid, mis kujutas piima teekonda saja aasta taguses Eesti talus.

Kuna päike oli veel kõrgel taevas ja koju sõita veel ei igatsetud, tuli ootamatu mõte külastada Ründo Mültsi. Poissi, kes õpib veel Paide Ühisgümnaasiumi viimases klassis kuid juba 2008.a. on saanud EV presidendilt tunnustuse Päinurme koduloomuuseumi eest. Noormees alustas 16 aastaselt koguma vanavara ja vanade inimeste mälestusi küla ja Päinurme kohta. Kui aga maja kelder sai vanavara täis koliti ekspositsioon rahvamajja. Tema kogus on üle kahe tuhande eseme, fotosid ja dokumente. Noormehele on oma isiklikke reliikviaid usaldanud paljud, tema hoiul on ka endise kolhoosi arhiiv. Ründo Mülts on Eesti noorim eramuuseumi omanik.

Järvamaa on tõesti kena koht, kus palju ajalugu, üritusi ja toredaid inimesi. Need, kes ei saanud või ei jõudnud ühineda liidu poolt korraldatud väljasõiduga, soovitus, kindlasti külastage seda kanti.

Osalejate nimel Marja-Liis Mägi

 

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.