Võrumaa - 26.09.2009

Tartu Arstide Liidu sügisene väljasõit Lõuna-Eestisse

Kohalike omavalitsuste volikogu valimiste kära, pooltõdedega meditsiiniteemalised ajaleheartiklid ja lõpuks piimasõda. Meedikul ei jäägi muud üle kui eemalduda oma pingetandrilt eemale ja uurida, kuidas läheb teistel. Tartu Arstide Liit korraldas 26. septembril väljasõidu Lõuna-Eestisse.

Hommikul kui väljasõit jõudis Luhamaale, pööras suur buss Misso valda Kärinä külla Nopri talumeiereisse, kus oli oma talumehe rõivais ja rõõmusäde silmades meid ootamas taluperemees Tiit Niilo. Kõik see seltskond, kes oli juba pikalt saanud sõita ja oodanud huviga näha kuidas käib elu täna meieris, sai kohe selgeks, et Nopri Talumeiereis pole aega piimasõda pidada. Taluperemees Tiit Niilo seisab koos oma naise Vilve ja viie lapsega iga päev hea selle eest, et talus töö käiks ning Nopril piimast valmiksid kreemid, või, juust, jogurtid. Peremehelt ja perenaiselt kuulsime meierei sünnist kuni tänase päevani ja plaanidest tulevikuks. Rõõm oli kuulda, et paljud meie seast on tuttavad toodanguga ja hindavad kõrgelt toodangu head kvaliteeti. Soovime südamest perekond Niilole ja nende abilistele vastupidavust ja uusi saavutusi nende töös.

Saanud kuulda, näha ja maitsta kõike head ja paremat suundus seltskond uudistama sealse piirkonna huvipakkuvasse Rogosi (Rogosinsky) mõisasse. Mõis on Eestis ainulaadne ja väga omapärase arhitektuuriga suletud siseõuega mõisakompleks Haanja vallas Ruusmäe külas. Koht ja mõis on saanud nime Poolast pärit Stanislav Rogosinskilt, kes oli mõisa omanik aastatel 1603—1625. Rootsi ajal läks mõis von Liebsdorffide omandusse rohkem kui 130 aastaks. Mõisa viimase omaniku, von Glasenappide aadliperekonnaga jäi mõis seotuks kuni riigistamiseni 1919.a.Mõisa praegused säilinud hooned pärinevad 18.-19.sajandist. 1934.a. alustas mõisa peahoones tegevust kool, mis tegutseb seal nüüdki. Alates 1990ndatest on mõisat ja mõisaparki mitmes järgus restaureeritud. Ajalooliselt Võrumaa Rõuge kihelkonda kuulunud mõis asub kaasajal Haanja vallas Ruusmäe külas.

Edasine tee viis meid Rõuge maalilisele sügisvärvides kuppelmaastikule ning sealt avanevate kaunite vaadetega orumaastikule ja Rõuge järvedele. Tänu väga erudeeritud kohalikule giidile Jaan Allasele saime näha ja kuulda palju huvitavat Rõuge mõisa ja mõisapargi, Rõuge kooli (ehitatud 1864.a ja valmis 3 kuuga), Rõuge kiriku ja selle vastas asuva mälestumärgi (1925) rajamise kohta Vabadussöjas langenud sõdurile. Meid kõiki kosutav reis lõppes toreda matkaga Ööbikuorus.


Jätkuvalt kiidusõnad oragnisaatoritele kauni reisi eest Margit Närskale, Heli Grünbergile ja liidu sekretärile. Ning põnevusega juba ootamas kevadist väljasõitu.

 

Siiri Torm

Tartu AL liige

 

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.