Sügis Põltsamaal - 21.09.2006

Tartu arstide sügisüritus Põltsamaal

Septembrikuu viimasel laupäeval toimus Tartu Arstide Liidu juhatuse korraldusel järjekordne arstide ühine väljasõit, et tutvuda kultuurilooliste vaatamisväärsustega Põltsamaa linnas ja ümbruses. Kui kevadine ühisüritus viis meid KUMU kunstivaramusse, siis seekord olid põhiobjektideks Puurmanni mõisaansambel ja Põltsamaa loss. Huvi ürituse vastu oli suur ja osavõtt rohke, mistõttu tuli juurde hankida lisabuss.

Paljudele oli meeldivaks üllatuseks tutvuda 19. sajandil krahv von Mannteuffeli poolt ehitatud neorenessanslikus laadis härrastemajaga, kus võis näha Louis XIV stiilis dekooriga ruume. Praegu kasutab mõisahoonet Puurmanni keskkool. Mõisahoone juurde kuulub liigirohke park ja Pedja jõele paisutatud veehoidla. Huvitav oli teada saada, et Puurmannis moodustas J. Kuperjanov oma partisanisalga.

Põltsamaal tutvusime endise Liivimaa ordulinnuse konserveeritud varemete ja 1632. aastal rajatud Niguliste kirikuga. 18. saj. ehitati ordulinnuse konvendihoone ümber lossiks, mis aga koos kirikuga hävis 1941. aastal. Vaatamata raskele ajale õnnestus kirik taastada juba 1952. aastaks ja selles on Tartu Ülikooli endise kiriku sisustus. Kiriku taastamisel oli suuri teeneid Põltsamaa koguduse õpetajal Herbert Kuurmel, kes oli kohalike elanike poolt väga lugupeetud ja armastatud. Tema mälestuseks ja tänutäheks on kiriku seinal bareljeef ja asutatud toetusfond. Lossi ja kogu piirkonna ajalooga sai tutvuda linnuseõuel endises laohoones avatud muuseumis. Müüriga piiratud siseõu on tänapäeval suurepäraseks vabaõhuürituste kohaks.

Lisaks sellele jõudsime näha palju muud – külastasime Põltsamaa roosiaeda, Ants Paju initsiatiivil rajatud skulptuurideparki, Põltsamaa Felix AS veinikeldrit ja Jaak Krivini sepikoda Lustiveres. Sepikojas oli huvilistel võimalus ka ise sepatööd proovida ja sepiseid osta. Väljasõit lõppes ühise õhtusöögiga, kus meile musitseeris ansambel "Lindpriid". Igati õnnestunud puhkepäev andis palju uut kultuuriloolist teavet ja võimalust kolleegidega kohtuda.

Tiiu Tomberg – TÜ närvikliinik

 

Seeniorid saame kokku:

Seeniorarstide kogunemispaik on
kohvik "Pihlakas",
mis asub Poe tänava
ja Vabaduse puiestee nurgal.
Koguneme endiselt iga kalendrikuu
esimesel kolmapäeval kell 13.00 !


Please publish modules in offcanvas position.